Jak vybrat správný typ kola ?

Před koupí kola je důležité si ujasnit jaké kolo budete chtít – pro toho, kdo se věnuje cyklistice aktivně je to velmi jednoduché, má své zkušenosti a výběr kola bývá často jasný. Naopak ten, kdo dlouhou dobu na kole neseděl nemá v dnešní době jednoduchý výběr, trh nabízí velké množství druhů kol určených k různým účelům.
Nejdříve si musíte odpovědět na otázku k čemu kolo potřebujete, kde budete jezdit a jak často. Pokud si uděláte jasno, máte z poloviny vyhráno. Na základě odpovědi si určíte kategorii i cenovou hladinu kola, zúžíte si výběr a můžete začít vybírat mezi několika málo favority.
Pokud si stále nevíte rady, není nic jednoduššího než se zastavit u nás v prodejně Bil-sport a naši kolegové Vám rádi poradí.


Zde je pár základních rozřazení kol...
ko

Horská kola (MTB)

Populární kategorie kol pro nadšence kteří vyznávají jízdu terénem, převážně mimo silnice. Tato kategorie se dále dělí na kola s přední odpruženou vidlicí a celoodpružená, vyjímečně se můžeme setkat s horskými koly s pevnou přední vidlicí, v dnešní době je to však spíše rarita. Díky vývoji v posledních letech můžeme za jeden z poznávacích znaků považovat kotoučové brzdy, s ráfkovými brzdami se setkáte u nových horských kol zřídka. Horská kola se dále dělí na různé typy dle zdvihu odpružení, kola s menšími zdvihy (do 120mm) jsou určena převážně k rekreačnímu, sportovnímu nebo závodnímu nasazení, kola s vyššími zdvihy (120-160mm) se řadí mezi kategorii ,,enduro,, - tedy biky pro vyznavače náročnějšího terénu. Pro nejnáročnější jízdu z kopce jsou určené sjezdové či freeride kola, díky zdvihům až kolem 200mm si na nich můžete dovolit opravdu velké věci…Není to pouze zdvih odpružení, co rozděluje horská kola na jednotlivé druhy, kola se liší  geometrií, typem plášťů, systémem pružení, tvarem a šíří řídítek, materálem rámů atd. Jedním z charakteristických znaků mountainbiků byly donedávna 26" kola, vývoj nelze zastavit a tak se objevily 27,5" nebo-li 650B a 29" kola pro něž je charakteristická lepší průchodnost terénem.

Horká kola ke koupi ZDE

Krosová a trekingová kola

Správná volba pro ty, kteří chtějí kolo na výlety a do lehčího terénu s převahem zpevněných cest a cyklostezek, charakteristické jsou 28" ráfky s užšími plášti s nevýrazným vzorkem o šíři kolem 30-40mm, vzpřímený pohodlný posed. Na rámech naleznete navářky pro nosiče, blatníky, stojánky apod., trekingová a krosová kola často bývají takto již vybavena. Převody těchto kol se podobají horským kolům, díky tomu se vypořádají i s kopcovitým terénem. Krosová kola se od trekingových liší sportovnějším pojetím, hrubším vzorkem plášťů pro lepší adhezi v terénu.

Krosová a trekingová kola ke koupi ZDE

Městská kola

Tato kategorie kol nebyla dříve tak rozšířená jako dnes, poptávka našich zákazníků jasně dokládá zájem o  kolo jako dopravní prostředek – význam městského kola není třeba ani laikům podrobně představovat. Nechte svého plechového miláčka doma a oddejte se svobodě pohybu napříč parkem, stresu za volantem jste si už užili dost! Nabízíme městská kola mnoha typů, od základních s jedním převodem po sofistikované řešení planetové převodovky v nábě, s blatníky či bez nich, s koly o rozměrech 26" nebo 28". Pro městské kola je typická jednoduchost vzhledu, hladší pláště, pohodlný vzpřímený posed, kryty řetězu pro možnost jízdy v nesportovním oděvu.

Městská kola ke koupi ZDE

Silniční kola

Sportovní, závodní jízda. Říká se, že cyklistika je jen jedna… Ti, kdož okusili kouzlo silničního kola o tom vědí své.
Levnější kola v cenách kolem 15-20 tis. korun bývají více orientována na komfort, pohodlí. Dražší silniční kola jsou zaměřeny na sportovní cyklisty, mají delší posed, rychlost z nich doslova vyzařuje. U silničních kol je patrný obrovský technologický pokrok zpracování materiálů, špičkové kola váží kolem 6-7kg při zachování neuvěřitelné tuhosti, díky vývoji však dokáží nabídnout nebývalý komfort. Charakteristická jsou 28" kola, hladké pláště nebo galusky o šíři 19-25mm a nízko položená zahnutá řídítka (berany). Trh nabízí také tzv. Fitness kola jež jsou od silničních odvozené a liší se rovnými řídítky, posed na těchto kolech je vzpřímený a pohodlnější.

Silniční kola ke koupi ZDE

Dámská kola

Dámská kola jsou dostupná ve všech výše uvedených kategoriích. Jsou plně přizpůsobena ženám s ohledem na jinou stavbu těla žen; mají odlišnou geometrii rámu (kratší, níže položenou), tenčí gripy, odlišně tvarované sedla, měkčí pružiny ve vidlicích kvůli menší váze žen a v neposlední řadě kratší kliky. Samozřejmostí je designové přizpůsobení ženám…

Dámská kola ke koupi ZDE

Dětská kola

Kola pro začínající cyklisty jsou přizpůsobené potřebám dětí – mají kryty řetězu, pro nejmenší jsou k mání balanční kolečka (ve velikostech 12" a 16"). Výběr kola – velikost v palcích 12/16/20/24 zde na rozdíl od kol pro dospělé znamená průměr kol a k nim přizpůsobenou velikost rámu, k dostání jsou v chlapeckých a dívčích provedeních. Velikost dětského kola je potřeba pečlivě zvážit, nedoporučujeme nákup výrazně větších kol rodičům zastávajících názor, že do velikosti kola dítě ,,během pár let" doroste.

Dětská kola ke koupi ZDE


Pokud stále váháte, jaké kolo je pro Vás to nejlepší, tak by Vám mohl pomoct tento odkaz....

 choose

...nebo navštivte naši prodejnu a my Vám rádi s výběrem poradíme.