Jak vybrat sjezdové lyže?

Jak vybrat lyže?

Před výběrem nových lyží je dobré, aby si každý odpověděl na pár otázek, díky kterým zjistí, jaký je typ lyžaře, a tím pádem i jaké lyže jsou pro něj vhodné.

Jak dobře umím lyžovat?

Nepodceňujte a nepřeceňujte svůj lyžařský um!!! Každý asi přibližně ví, jak umí lyžovat. Pokud jste začátečník měli byste mít měkčí lyži (kompozitové jádro), která není náročná na techniku. Jestliže umíte lyžovat dobře určitě je pro Vás vhodná tvrdší lyže(dřevěně jádro, popř. vyztužené). Tvrdost lyže je dána materiálem jádra lyže. Měkčí lyže mají kompozitové jádro, naopak tvrdé lyže jsou většinou s jádrem dřevěným.

Kde budu lyžovat?

Pokud lyžujete převážně na upravené sjezdovce je pro Vás vhodná slalomka nebo obřačka - jsou velmi agilní a dobře drží na hraně. Pro celodenní pohodlné je vhodné zaměřit se na lyže all-round, all-mountain ,které mají větší plochu a lépe zvládají nerovnosti. Jestliže jezdíte hlavně v terénu, tak jsou pro Vás vhodné lyže z kategorie all-montain se šířkou kolem 80 mm a více.

Beru lyžování jako sport nebo jako rekreaci?

Pokud jste rekreační lyžař, který bere lyžování jako odpočinek, tak byste se měli zaměřit při výběru na měkčí lyže (kompozitové jádro), které nejsou náročné na techniku a fyzickou zdatnost lyžaře. Jestliže vnímáte lyžování jako sport a chcete se zlepšovat, tak potřebujete lyži která Vám to umožní. Lyže musí být tvrdší (většinou dřevěné, popř. vyztužené titanalem apod.).

Jaký mám zvolit radius?

V minulosti byl rádius velmi diskutované téma. V současné době se rozmezí radiusu u komerčních lyží pohybuje v rozmezí 10 - 20m. Lyže s kratším radiusem do 13m (slalomky) jsou velmi „živé" a jsou určeny hlavně pro krátký oblouk. Lyže s radiusem 13 - 16m jsou vhodné pro většinu lyžařů- lyže lépe drží směr při přímé jízdě (na rozdíl od slalomek), ale zároveň je dostatečně ovladatelná. Lyže s radiusem nad 16 m jsou velmi klidné při přímé jízdě a vyhovuje jim delší oblouk. Vše záleží na Vaší technice jízdy- pokud umíte jezdit po hraně rozdíl v radiusu poznáte okamžitě. Naopak když jezdíte smýkáním, rozdíl v radiusu není tak zřejmý.

Jak moc mi záleží na barvě a designu?

S designem a barvou je to stejné jako se vším ostatním. Barva a design hraje při výběru jednu z hlavních rolí. Pokud se Vám designově nebo barevně líbí určitý model lyží, bude se Vám na nich jezdit určitě lépe než na lyžích, které se Vám vůbec nelíbí. U něžného pohlaví a u dětí to platí dvojnásob.

Je nějaký rozdíl mezi dámskými a unisex modely?

Současné dámské modely jsou upravené tak, aby vyhovovaly zástupkyním něžného pohlaví.

Hlavní rozdíly:

Design a barvy Změkčené a odlehčené jádro Nižší hmotnost Širší špička pro jednoduší zahájení oblouku Vázání je posunuto dopředu - těžiště je také posunuto - lyže se lépe ovládají

Na jaké parametry se mám při výběru lyží zaměřit?

1.Šířka

Užší lyže jsou lepší na sjezdovku (rychlejší přehranění), širší lyže je vhodnější do terénu (větší plocha - lyže se neboří)

2. Délka

Kratší lyže mají menší rádius, jsou živější a ovládají se snadněji. Delší lyže, mají větší rádius, jsou klidnější a mají větší plochu- výhoda v terénu.

3. Rádius

Lyže skratším radiusem jsou více točivé, jednodušeji se ovládají, ale nedrží směr při přímé jízdě. Lyže s delším jsou přesným opakem: drží směr při přímé jízdě, jsou méně točivé a klidné při dlouhých obloucích.

4. Tvrdost lyže

Je dána materiálem jádra Měkčí lyže mají kompozitové jádro Tvrdší lyže mají jádro dřevěné, které často bývá zesíleno titanalem.

Kategorie lyží dle výkonnosti

Objektivní zhodnocení vaší výkonnosti je při výběru lyží velmi důležité. Rozhodně totiž neplatí, že čím dražší lyže, tím lépe se vám na nich pojede. Lyže lze rozdělit na rekreační, sportovní a závodní modely a pro optimální zážitek z jízdy je třeba si vybrat náčiní z odpovídající kategorie.

Rekreační lyže

Tyto lyže jsou určeny pro začátečníky nebo příležitostné lyžaře, kteří nepreferují výkon a rychlost, ale mají rádi klidnou jízdu pohodovým tempem bez velké námahy.Rekreační lyže jsou lehké a měkké, často mají jádra z kompozitových materiálů, což zajišťuje jejich snadnou ovladatelnost a toleranci k lyžařovým chybám.

Sportovní lyže

Kategorie lyží pro jezdce, kteří rádi občas zrychlí a jedou agresivněji, ale občas chtějí zvolnit a jen tak se vézt. Jsou vhodné rovněž pro ambiciozní lyžaře, kteří se chtějí zlepšovat, ale jejich výkonnost zatím nestačí na závodní modely.

Sportovní lyže již mají tvrdší dřevěná jádra, někdy vyztužená dalšími materiály, jako je karbon, skelná vlákna, či slabší vrstva titanalu. Dokáží lyžaře podržet při rychlé jízdě, ale stále nabízejí jistou míru tolerance k chybám a nevyžadují stále maximální úsilí.

Závodní lyže

Tato kategorie se ještě dělí na komerční závodní lyže a modely určené pro oficiální závody mezinárodní lyžařské federace FIS.

Komerční závodní modely

Vycházejí z konstrukce závodních modelů, ale většinou jsou o něco měkčí a nesplňují přísné parametry FIS pro oficiální závodní lyže (rádius, rozměry lyže apod.). Dělí se na závodní slalomky a závodní obřačky , tedy lyže pro krátký, respektive dlouhý oblouk.

Jsou určeny pro výborné lyžaře, kteří jezdí rychle a agresivně. Jejich vynikající jízdní vlastnosti se pořádně projeví pouze při jízdě s velkým fyzickým nasazením. Neodpouštějí chyby. Tyto lyže jsou velmi tvrdé a mají vyšší hmotnost. Nejčastěji mají dřevěná sendvičová jádra vyztužená i dvěma silnými titanalovými pláty a dalšími materiály.

Závodní lyže FIS

Lyže, které splňují pravidla FIS pro oficiální závody. Dělí se na modely určené pro jednotlivé disciplíny, jako je slalom, obří slalom, super G či sjezd. Běžný lyžař by měl problémy tyto lyže ovládat. Vyžadují dokonalou techniku, sílu i fyzickou kondici. Část těchto lyží není v běžné nabídce, ale umíme je vám je dodat na základě zvláštní objednávky. Konkrétně prodáváme "ostré" závodní modely od značek Volkl, Elan, Stöckli, Atomic..

Kategorie lyží dle terénu a disciplíny

Lyže se dělí rovněž dle určení pro různé terény a disciplíny, či chcete-li styl jízdy. V tomto ohledu rozlišujeme lyže určené na upravenou sjezdovku, tedy zejména slalomové lyža a obřačky , dále lyže kategorií all mountaina cross, a freeridové případně freestylové lyže.

Camber vs. rocker - prohnutí lyží

V posledních sezónách začali výrobci pracovat také s podélným prohnutím lyže. Do konstrukce lyží určených na sjezdové tratě, která až dosud vycházela z vyklenutí, které kulminuje pod středem lyže – tzv. camber - se začala vkrádat technologie rocker, tedy ohnutí špičky a patky lyže od podložky směrem vzhůru.

Co je Rocker?

Technologii Rocker vynalezl Shane McConkey. Vlajkovou lodí Rockeru je značka , která nabízí více druhů Rockeru.

Normální lyže má klasické prohnutí (camber) - oba kontaktní body jsou na koncích lyže, opak k prohnutí je vzpruh (reverse camber) - lyže má pouze jeden kontaktní bod. Rocker je vlastně kombinací camberu a reverse camberu. Kontaktní body jsou posunuty blíže ke středu lyže a špička popř. i patka je zvednutá. Lyže lépe plave v prašanu, ale na tvrdém povrchu díky camberu taky dobře drží. Lyže má kratší kontaktní hranu na tvrdém povrchu a je tím pádem ovladatelnější.

Lyže, které se používají především pro jízdu ve snowparku. Mají velice pevnou konstrukci, aby zvládaly tvrdé dopady a odolné hrany pro railování a jibbování. Design freestyle lyží je často velice zajímavý. Za zmínku určitě stojí technologie Skate deck od . Jak název napovídá jádro lyže je podobné skateboardové desce a vyznačuje se velkou odolností, ale přitom si zachovává pružnost.

Velmi krátké lyže, které se dají využít, jak k výuce carvingu, tak pro „vyblbnutí" na sjezdovce. Obecně jsou známé pod názvem „BIGFOOT" nebo „Kraťasy". Opět se různé modely mezi sebou liší materiálem, který je použit v jádře, a taky systémem vázání.

Pokud chcete, aby se vaše dítě naučilo rychle a dobře lyžovat, je velmi důležité vybrat odpovídající lyže. Určitě vybírejte lyže s dítětem, samo si vybere svůj oblíbený design ( medvídky, pejsky...). Většina lyží v této kategorii nemá žádné složitější konstrukční prvky a lyže jako taková by měla být velmi lehká s umožněním měkkého ohybu. Délka lyže by rozhodně neměla odpovídat výšce dítěte, ideálem jsou lyže až o 20 cm kratší, neboť poměrně dost usnadňují učení.

Juniorské lyže se už v mnohém neodlišují od klasických lyží pro dospěláky. Krom začátečnických a lyží pro pokročilé obsahuje tato skupina i lyže pro malé závodníky. Konstrukce bývá zpravidla o něco pokročilejší, velmi často se na trhu objevuje dřevěné jádro s mnoha výztužemi. Lyže by stejně jako u předchozích kategorií nikdy neměla přerůst výšku dítěte, ale pokud tomu lyžařské schopnosti odpovídají, není problém zakoupit takové, které se od výšky liší jen o pouhých pár centimetrů. Jako příklad lze například uvést lyžaře, jehož výška je 140 cm. Správná lyže pro takové dítě by se měla pohybovat okolo 130 cm, ale pokud sáhnete po kratší, určitě neuděláte chybu.