Jak vybrat lyžařskou helmu?

Lyžování se díky stále dokonalejším technologiím posunulo až na hranici rizikového sportu. Proto je nošení přileb nutností. Vždyť yže nám umožňují rychlejší jízdu, preparovaný technický sníh už dávno není tím prašanem, do kterého se padá s úsměvem, a moderní rychlé lanovky přepraví na kopec více lidí, kteří se pak v hemžícím davu spouští hromadně dolů.

Jak vybrat lyžařskou helmu?

Základní dělení přileb je na přilby celoskeletové s tzv. tvrdým uchem a na přilby s uchem měkkým. Ty druhé ve výběru zákazníků vedou, neboť poskytují větší komfort při nošení. První verze je určena především závodním a velmi sportovním lyžařům, některé typy se také dají doplnit integrálním chráničem brady. Naopak vezmete-li si či snowboard přilbu s měkkým uchem, budete pro vaše potřeby chráněni prakticky stejně dobře, navíc je v ní pohodlnější ježdění a lyžař se v ní méně potí.

Nejdůležitější při výběru přilby je, aby vám na hlavě přesně seděla. Nepočítejte s tím, že "se to nějak poddá", nevycpávejte si přilbu kulichem ani neupevňujte lyžařskými brýlemi. Nic z toho nefunguje, správná přilba vám musí padnout i bez zapnutí. Nestyďte se jich v obchodě vyzkoušet co nejvíce a bez skrupulí si v každé pohovte, jak dlouho potřebujete. Jen tak poznáte, zda vás netlačí či není zbytečně velká.

Velikosti se udávají ve dvojčíslech podle obvodu hlavy v centimetrech. Každá značka má na trhu přilby několika tvarů a hloubek, aby si vybral opravdu každý.

Jak správně změřit hlavu?

Pokud helmu kupujete například přes e-shop - a tedy bez možnosti ji přímo vyzkoušet - změřte si před nákupem obvod hlavy. Obvod své hlavy nejlépe změříte pomocí krejčovského metru, který obtočíte okolo hlavy zhruba ve výšce 2cm nad vaším obočím. Dejte pozor, aby jste měřili ve stejné výšce vepředu i vzadu. Metr nesmí jít přes uši. Pokud nemáte krejčovský metr, použijte vystřižený proužek papíru. Pruh papíru po měření položte na stůl a přeměřte pravítkem nebo normálním metrem. Pokud helmu máte jako dárek a nemůžete obdarovanému změřit hlavu, potom přeměřte stejným způsobem vnitřní obvod jeho stávající helmy nebo oblíbené kšiltovky. Výsledný údaj v centimetrech porovnáte s údajem uvedeným u helmy (a většinou i  přímo na ní) a podle toho zvolíte velikost. V pochybnostech volte raději helmu s regulací velikosti.

Lyžařské helmy s nastavitelnou velikostí

U některých přileb není uvedeno jako velikost jedno číslo, ale rozpětí – např. 49-53 cm. Tyto helmy jsou vybaveny mechanismem na úpravu velikosti (většinou se jedná o kolečko v zadní části helmy), takže velikost této helmy můžete v rámci daného rozpětí snadno přizpůsobit své hlavě. Tento mechanismus je výhodný také v případě, když občas chcete pod helmu umístit ještě kuklu, popřípadě speciální čepici. Helmu pak snadno rychle o trošku zvětšíte a kukla či čepice se vám dovnitř lépe vejde.

Na co se zaměřit ?

Správně nasazenou přilbu máte, pokud prostor mezi obočím a přilbou netvoří více než dva tři centimetry. Nikdy byste tedy neměli mít odkryté celé čelo. Helma také nesmí ani trochu tlačit. Z toho mohou být bolesti hlavy a helma se pak stává nepoužitelnou.

Když už jste si našli správnou velikost a tvar, podívejte se na větrací otvory. Větrání může být buď permanentně otevřené, což může být při silném větru a mrazu nevýhoda, nebo regulovatelné. Zejména muži, kteří se při jízdě potí, by měli vybírat i pro rekreační jízdu dobře odvětranou helmu freeridovou s více větracími otvory. Jezdit se zpocenou hlavou není nic příjemného.Známou pravdou je nutnost zkoušení nové přilby současně s brýlemi a obráceně. Ne každý typ lyžařských brýlí je kompatibilní s helmou. Ta vám je nesmí srážet na nos, ani byste neměli mít prostor mezi obroučkou a přilbou na čele.

Další věcí je hygiena helmy. Nejjednodušším řešením je pořídit si speciální slabou čepičku, která se vyrábí z lehkých funkčních materiálů a má ploché švy. K jednoduchému také postačí polstrovanou vnitřní část otřít vlhkým hadříkem, některé helem mají odepínatelnou výstelku, která se snadno vypere v pračce. Ty se ovšem v některých případech shrnují, čímž výrazně snižují pohodlí.

Helma pro děti

Nošení přileb pro děti a mladistvé není na českých sjezdovkách povinné, můžete se ale setkat s tím, že přilbu bude vyžadovat lyžařská škola. V Evropě tento bod upravují jen italské zákony, které na svah nevpustí bez přilby jezdce mladšího 14 let. S podobným nařízením se můžete setkat i v některých resortech USA, v Norsku dostane jezdec s přilbou slevu na skipas. Její užití ještě není úplnou samozřejmostí.

Při výběru přilby dětem nespoléhejte na to, že dítě helmu doroste, a dopřejte mu opravdu tu, která velikostně odpovídá. hlava neroste tak rychle, pouze v případě, že je velikost na rozmezí dvojčísla, sáhněte po té větší. Na dětských helmách se často setkáme s regulovacím kolečkem v zadní části. Nepočítejte s tím, že tato přilba sedne za každých okolností. Takové kolečko přilbu dotáhne pouze v jednom bodě, nikoliv po celém obvodu hlavy.

Absorbce energie nárazu

Helmy s injected technologií, označované někdy také jako sendvičové, se vyrábějí vstřikováním speciální pěny do vnější plastové skořepiny. Náraz neabsorbují bodově, ale distribuují energii kolize rovnoměrně po celé ploše helmy.

Tím se výrazně zvyšuje životnost tohoto typu helem. Jsou o něco těžší, než přilby vyráběné in-mold technologií, ale mají mnohem pevnější vnější skořepinu. Do nejvyšších modelů helem vyráběných touto technologií je dokonce použit tepelně formovatelný materiál, který se přizpůsobí individuálnímu tvaru hlavy uživatele.

In-mold technologii převzalo lyžování z cyklistiky, její výhodou je nízká hmotnost helem při zachování jejich ochranné funkce. Tyto přilby se skládají z vnitřní vrstvy silně stlačeného polystyrenu, která je pevně spojena s vnější nárazuvzdornou plastovou skořepinou.

Pokud dojde k tvrdému nárazu, polystyren spolehlivě pohltí jeho energii, ale zdeformuje se podobně jako deformační zóna automobilu. Z tohoto důvodu je nutné helmu po větším nárazu vyměnit. Helma by měla být vyměněna i v případě, že na ní není poškození vizuálně patrné, neboť může být narušena vnitřní struktura materiálu a helma již samozřejmě nebude spolehlivě chránit.

Tyto základní technologie jsou u některých modelů vylepšovány a doplňovány o další materiály, zlepšující fyzikální vlastnosti helem. U vnější skořepiny se uplatňuje zejména v poslední době populární karbon, ale také sklolaminát, v případě vnitřní struktury pracují výrobci například s kevlarem.

Helma a lyžařské brýle - jeden celek

Lyžařskou helmu je dobré kupovat zároveň s s nimiž by měla tvořit jeden kompaktní celek. Mezi helmou a horní částí rámečku brýlí by neměla být mezera, brýle by neměly v helmě tlačit na nos a při instalaci na helmu by měly dobře přiléhat k obličeji. Pokud již lyžařské brýle máte, vezměte si je na nákup helmy s sebou a zkoušejte je společně s novou helmou.

Většina lyžařských helem má v zadní části sponu, s jejíž pomocí lze upnout pásek brýlí a zabezpečit jej tak proti posouvání. Pokud helmu dokupujete ke starším brýlím, přesvědčte se, zda jejich pásek je dostatečně dlouhý, aby se dal přetáhnout přes obvod helmy

Údržba a skladování lyžařské helmy

Materiál, z něhož je lyžařská helma vyrobena, může být poškozen celou řadou dostupných čistících prostředků, proto se doporučuje helmu omývat pouze měkkým hadříkem nebo houbičkou, které namočíte do slabého mýdlového roztoku. Pro skladování helmy je dobré vybrat místo, kde helma nepřijde do styku s vyššími teplotami, některé helmy mohou dojít k úhoně i v kufru auta za slunečného počasí. Teplem poškozenou helmu - poznáte ji podle nepravidelností či bublinek v jejím povrchu - je samozřejmě třeba vyměnit.

Pokud si nejste jisti správným výběrem lyžařské helmy nebo si jí chcete vyzkoušet, rádi vás uvítáme v naší prodejně, kde vám naši vyškolení prodejci pomohou a poradí.